Gorgona

Gorgona to najmniejsza wyspa Archipelagu Toskańskiego. Leży na Morzu Liguryjskim, 37 kilometrów od włoskiego Liverno. Ewenementem jest fakt, że wyspę zamieszkuje zaledwie... 30 osób! I tylko nieliczni z nich spędzają w swych domach cały rok. Liczba mieszkańców przestaje dziwić, jeśli wiemy, że powierzchnia wyspy to zaledwie 2,25 km2. Poza tym, w 1869 roku, kiedy Gorgona była już częścią Królestwa Włoch, wyspę przekształcono w kolonię karną i taką funkcję pełni po dziś dzień. Dlatego też aby móc odwiedzić wyspę, musisz mieć zgodę Ministerstwa Sprawiedliwości i władz więziennych.

Gorgonę pokrywa typowa roślinność śródziemnomorska, a otaczające ją wody skrywają fantastycznie bogatą faunę. Jeśli natomiast spojrzeć na nią z lotu ptaka, nie sposób nie odnieść wrażenia, że przypomina wyłaniającą się z morza twarz. Jedynym miejscem na Gorgonie, gdzie można bezpiecznie przybić łodzią, jest Cala dello Scalo.

Wraz z wyspami Capraia, Pianosa, Elbą, Giglio, Giannutri i Montecristo, Gorgona stanowi teren Narodowego Parku Archipelagu Wysp Toskańskich.


Previous page: Montecristo
Next page: Kuchnia toskańska