Geografia

Toskania (przez Włochów zwana "Toscana") leży w środkowej Italii, stanowiąc jeden z głównych regionów administracyjnych. To pełna uroku, licząca około 3,5 miliona mieszkańców kraina o bogatej historii. Od północy graniczy z Ligurią i Emilią-Romanią, od wschodu otacza ją Umbria i Marche, na południu łączy się z Lacjum, a jej zachodnia część dosięga wybrzeży Morza Tyrreńskiego.

Do Toskanii należą także wyspy archipelagu toskańskiego - największe z nich to: Elba, Montecristo, Capraia, Gorgona, Pianosa i Giglio. Na lądzie z kolei Toscana obejmuje zachodnie zbocza Apeninów, Kotlinę i Pogórze Toskańskie. Znakomitą większość powierzchni tego regionu stanowią wyżyny (67%) oraz góry (25%). Pospolite niziny to zaledwie 8% powierzchni całej Toskanii. Najwyższym punktem tego regionu jest czubek góry Monte Prado, wznoszący się 2050 metrów n.p.m., a tytuł najdłuższej toskańskiej rzeki nosi Arno, licząca sobie 241 km.

Toskania dzieli się na 10 prowincji (po włosku "provincia"): Livorno, Piza, Arezzo, Pistoia, Florencja, Lukka, Grosseto, Massa-Carrara, Prato i Siena.

Klimat Toskanii jest łagodny i zachęca do urlopowania od Wielkiej Nocy aż do października.


Previous page: Toskania
Next page: Piza