Piza

Licząca dziś 90 tysięcy mieszkańców Piza ma wspaniały, niepowtarzalny klimat, którego nie mąci nawet tłum zachwyconych turystów. Stolica Provincia di Pisa leży nad najdłuższą toskańską rzeką - Arno.

Jeśli zechcesz - a na 99% zechcesz - przywieźć z Pizy pamiątkę, np. miniaturkę Krzywej Wieży, nie będziesz mieć z tym najmniejszego problemu. Miejskie kramy, np. przy Campo dei Miracoli, wprost uginają się od ciężaru miniaturowych wieżyczek. Jeśli takowa Ci nie wystarczy, możesz do kompletu dobrać krzywy kubek czy flakon, lub też - wspaniale nadającą się na prezent - uroczo pochyloną butelkę alokoholu lub oliwy z oliwek. Po spacerze wśród setek straganów można odnieść wrażenie, że całe miasto jest krzywe...

Jednak nie wszystkie miasta zazdroszczą Pizie jej największej atrakcji, bowiem od niemal 800 lat Krzywa Wieża przechyla się, co niespecjalnie służy bezpieczeństwu zarówno jej, jak i rzesz turystów, pragnących ujrzeć ten niezwykły fenomen architektury na własne oczy.

Budowa słynnej dziś Wieży rozpoczęła się w 1773 roku, jednak po dziesięciu latach - kiedy dobrnięto do trzeciego piętra - prace przerwano. Przyczynił się do tego zbyt miękki grunt - piaszczysta, mokra ziemia zaczęła się obsuwać, a Wieża przechylać. Sto lat minęło, zanim budowniczym udało się skorygować krzywiznę i dokończyć budowę pozostałych trzech pięter. Krzywa Wieża "od stóp do głów" mierzy sobie około 58 metrów - ile dokładnie, właściwie nie wiadomo. By móc dostać się na szczyt walcowej budowli, wewnątrz wybudowano kręte schody.

Poszczególne piętra Wieży otaczają rzędy arkadowych kolumn, podobnych do tych z sąsiadującej z Wieżą katedry. Dodają one budowli niespotykanej urody i lekkości. W XIV wieku na szczycie Wieży umieszczono dzwonnicę, w której zawieszono siedem dzwonów. Każdy z tych siedmiu dzwonów nastrojono według jednego z siedmiu dźwięków podstawowej skali muzycznej.


Previous page: Geografia
Next page: Siena