Siena

Gdyby nie tętniące w Sienie życie, można by to miasto nazwać jednym wielkim muzeum. A to ze względu na niesamowitą ilość pochodzących ze średniowiecza zabytków, zachowanych w stanie wręcz idealnym. Dzięki nim miasto to jest najlepiej zachowanym kompleksem urbanistycznym świata, które jak żadne inne miejsce przenosi odwiedzających prosto w XIV wiek. Poza tym, Siena jest szalenie wygodnym z punktu widzenia turystyki miejscem - o krótki lot montypythonowskiej "jaskółki obciążonej orzechem kokosowym" znajdują się Florencja czy Livorno, jak również wspaniałe, gorące Wyspy Toskańskie i ich fantastyczne plaże. Zaraz obok jest też Piza i Rzym.

Sienę cechuje niesamowity klimat, który promieniuje z każdego średniowiecznego pałacu i kamienicy, do dziś zamieszkałych przez obywateli miasta. Spacerując, kroczy się po drogach wybrukowanych bazaltową kostką, a robiąc zakupy na zabytkowych, obficie zaopatrzonych kramach, warto pamiętać, że niektóre z nich istnieją od kilku stuleci i prowadzone są przez kilka pokoleń jednej rodziny. Wynika to z ogromnego szacunku do rodzimej tradycji, której oznaki widać tu niemal na każdym kroku.

Prócz niepowtarzalnych zabytków i miejsc przesiąkniętych historią, Siena oferuje mnóstwo sposobów na współcześnie pojmowaną rozrywkę i relaks. Doskonale odprężyć i rozerwać można się na przykład w jednej z urokliwych knajpek czy niewielkich restauracji, gdzie wyjątkowo smakuje nawet prozaiczny zestaw piwo i czipsy. Liczne bary na świeżym powietrzu szczycą się świetnymi szefami kuchni, którzy specjalizują się w serwowaniu fanastycznych, legendarnych już włoskich makaronów, nieśmiertelnej pizzy, dań ze świeżych ryb i owoców morza.

Według większości turystów absolutnie najciekawszym miejscem Sieny jest samo jej centrum, a konkretniej - wybrukowany czerwoną cegłą i marmurem Piazza del Campo (według niektórych najpiękniejszy plac świata). Zachwyca on swym kształtem, gdyż przypomina wielką muszlę. W południowej części placu znajdziesz wybudowaną na przełomie XIII i XIV wieku siedzibę władz miejskich, wewnątrz której można - a nawet trzeba - zobaczyć freski Ambrogia Lorenzettiego pt. "Alegoria dobrych i złych mocy".

Piazza del Campo i jego okolice skrywają w sobie mnóstwo atrakcji. Na przykład wspaniałą marmurową fontannę Fonte Gaia - tzw. "wesołe źródło", które nadal zasila stary, średniowieczny akwedukt. Jest tu też Palazzo Pubblico (Palazzo Communale), pełniący rolę ratusza, a także Museo Civico, jest i wieża Torre del Mangia z 1334 r. W pobliżu placu znajdziesz z kolei jeden z najsłynniejszych zabytków Sieny - XII-wieczą Katedrę Duomo. Warto ją odwiedzić w czasie sjesty, kiedy to wpadające do wnętrza światło fantastycznie odbija się od błyszczących posadzek, rozbłyskuje na zabytkowych lampach i bogato zdobionym ołtarzu w niezapomnianej feerii barw. Niektórzy wspominają o mistycznych doznaniach spowodowanych wpatrywaniem się w te wszystkie "błyski i błyskotki"... Wokół placu napotkasz mnóstwo "Palazzo", m.in.: Petroni, Piccolomini Salamoneschi, Ragnoni, Mezolombardi-Rinaldini, Tornainpuglia Sansedoni, Vincenti, Rimbotti...

Myli się ten, kto myśli, że Siena niczym prócz zabytków nie przysłużyła się światu. Tutaj bowiem w 1240 roku utworzono jeden z najstarszych na świecie uniwersytetów, a na przełomie XIII i XIV wieku powstała sieneńska szkoła malarska. W Sienie również żyła i intensywnie działała św. Katarzyna.

Całe zabytkowe centrum Sieny w 1995 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.

Jeśli planujesz odwiedzić Sienę 2 lipca lub 16 sierpnia, trafisz na jeden z dwóch dorocznych wyścigów konnych Palio di Siena. To sympatyczna rywalizacja przedstawicieli różnych dzielnic Sieny - jedna z ważniejszych atrakcji turystycznych miasta, a przy tym całkiem niezłe widowisko.


Previous page: Piza
Next page: Archipelag Toskański